121 Products

Lettuce, Green Butterhead

...Community FARE
Lettuce supplied by local hydroponic growers at District Farms in Frederick. From District Farms' website: We grow without the use of harmful pesticides or herbicides, and the growing techniques qualify as non-GMO and organic. Our hydroponics farm uses a state-of-the art design to ensure the highest level of consistency and quality produce with the lowest impact the environment.

$3.50 per Each
6 In stock
Sign in to start shopping

Support Frederick Fresh Online!

...Community FARE
FFO exists thanks to Community FARE’s vision and support, the Food Council’sAg Economy Working Group, volunteers, and our distribution site partners. Help us continue bringing locally produced goods to local customers. If and when you are able, please consider adding a donation to your cart!

EASY N' TASTY JOLLOF RICE- JASMINE-MILD

JOLLOF RICE-JASMINE -MILD

AMAC FOODS INTERNATIONAL
Our product is Jollof Rice, one of the popular dishes of West Africa. The family recipe is locally formulated, produced in premix and prepackage format with all Maryland ingredients as EASY N'TASTY JOLLOF for easy cooking in 2- pound pouches. This is with JASMINE RICE-MILD-SKU-998385. This product is available and can be delivered anywhere.

$8.00 per 2-POUND(907 GRAMS) POUCH
In stock
Sign in to start shopping
JOLLOF RICE-JASMINE-SPICY

JOLLOF RICE-JASMINE-SPICY

AMAC FOODS INTERNATIONAL
Our product is Jollof Rice, one of the popular dishes of West Africa. The family recipe is locally formulated, produced in premix and prepackage format with all Maryland ingredients as EASY N'TASTY JOLLOF for easy cooking in 2- pound pouches. This is with JASMINE RICE-SPICY-SKU-998386.This product is available and can be delivered anywhere.

$8.00 per 2-POUND (907 GRAMS) POUCH
In stock
Sign in to start shopping
JOLLOF RICE-PARBOILED-SPICY

JOLLOF RICE-PARBOILED-SPICY

AMAC FOODS INTERNATIONAL
Our product is Jollof Rice, one of the popular dishes of West Africa. The family recipe is locally formulated, produced in premix and prepackage format with all Maryland ingredients as EASY N'TASTY JOLLOF for easy cooking in 2- pound pouches. This is with PARBOILED RICE-SPICY-SKU-998387. This product is available and can be delivered anywhere.

$8.00 per 2-POUND (907 GRAMS) POUCH
In stock
Sign in to start shopping

TRIPLE BAG SPECIAL

AMAC FOODS INTERNATIONAL
BUY 3 BAGS FOR $21.00. THIS HOLIDAY SPECIAL. IDEAL FOR GIFT BAGS

$21.00 per 3 BAGS OF SPICY
In stock
Sign in to start shopping
$21.00 per COMBINATION OF 2 SPICY & 1 MILD
In stock
Sign in to start shopping

6 piece box chocolates

Chocolates and Tomatoes
6 piece se;lection of my artisan, hand made chocolates using fillings made from items grown and the farm plus some traditional classics!

$12.00 per box
15 In stock
Sign in to start shopping

Beef Chuck Roast

Copper Penny Farm
A flavorful roast, best cooked slowly in liquid. Great for pot roast.

$8.00 per Pound
Size: 4.100 Cost: $32.80
Sign in to start shopping

Beef Top Round Roast

Copper Penny Farm
A leaner roast, best cooked with a moist heat. Great for pot roast.

$8.00 per Pound
Size: 2.640 Cost: $21.12
Sign in to start shopping

Free-range Eggs - Extra-large

Copper Penny Farm
Our eggs are from hens that live outside in the sunshine, scratching in the dirt and eating bugs and grass to their hearts content. You can taste the difference!

$4.50 per Dozen
14 In stock
Sign in to start shopping

Free-range Eggs - Jumbo

Copper Penny Farm
Our eggs are from hens that live outside in the sunshine, scratching in the dirt and eating bugs and grass to their hearts content. You can taste the difference!

$5.00 per Dozen
10 In stock
Sign in to start shopping

Lamb Chops - Blade

Copper Penny Farm
These lamb chops are very flavorful, and do best with a long, slow cooking. There are two chops per pack.

$12.00 per Pound
Size: 0.860 Cost: $10.32
Sign in to start shopping

Lamb Chops - Leg

Copper Penny Farm
These leg of lamb chops are packed one per pack.

$12.00 per Pound
Size: 0.540 Cost: $6.48
Sign in to start shopping

Lamb Chops - Shoulder

Copper Penny Farm
These lamb chops are very flavorful, and do best with a long, slow cooking. There are two chops per pack.

$12.00 per Pound
Size: 1.410 Cost: $16.92
Sign in to start shopping

Lamb Liver

Copper Penny Farm
Liver from our pasture-raised lamb.

$4.00 per Pound
Size: 0.490 Cost: $1.96
Sign in to start shopping

Lamb Riblets

Copper Penny Farm
These riblets are the lamb version of spare ribs.

$8.00 per Pound
Size: 0.910 Cost: $7.28
Sign in to start shopping

Lamb Shank

Copper Penny Farm
Shanks are the lower part of the leg. Delicious after a long slow cooking. One shank per pack.

$8.00 per Pound
Size: 0.980 Cost: $7.84
Sign in to start shopping

Pork Roast - Butt

Copper Penny Farm
Best for low, slow cooking. It's the roast you want for your smoker or crock pot. Perfect for pulled pork.

$7.00 per Pound
Size: 4.620 Cost: $32.34
Sign in to start shopping

Pork Roast - Shoulder

Copper Penny Farm
Best for low, slow cooking. It's the roast you want for pulled pork

$7.00 per Pound
Size: 3.720 Cost: $26.04
Sign in to start shopping

Pork Sausage - Maple Bulk

Copper Penny Farm
Our pork, flavored with sea salt, brown sugar, black pepper and maple. Not in casing.

$8.00 per Pound
Size: 1.000 Cost: $8.00
Sign in to start shopping

Pork Spare Ribs

Copper Penny Farm
Small racks of spare ribs.

$7.00 per Pound
Size: 1.100 Cost: $7.70
Sign in to start shopping

Rose Veal - Chip Steak

Copper Penny Farm
Try our humanely-raised rose veal! Rose veal is richer in flavor than industrial veal, but more tender and delicate than beef. This is a very thinly sliced veal, perfect for veal scallopini! (Our processors label the pack "steak-ums).Each pack is about a half pound.

$4.50 per Each
In stock
Sign in to start shopping

Rose Veal - Delmonico Steaks

Copper Penny Farm
Try our humanely-raised rose veal! Rose veal is richer in flavor than industrial veal, but more tender and delicate than beef. Each steak is about two inches thick. There are one or two steaks per pack. (Smaller weights are one steak, larger packs are two.)

$19.00 per Pound
Size: 0.400 Cost: $7.60
Sign in to start shopping

Rose Veal - Ground

Copper Penny Farm
Try our humanely-raised rose veal! In one-pound packs.

$8.00 per Each
In stock
Sign in to start shopping

121 Products